2012-11-06

Trimble Vico'yu satın aldı

Trimble'dan dev hamle. Daha önce Tekla'yı satın alarak dikkat çeken ve Sketch-Up'ı satın alarak da sansasyon yaratan Trimble 02/11/2012 tarihinde Vico Software'i satın aldığını duyurdu.

Vico daha önce Trimble ile bir çalışma yapmış ve yazılımlarını Trimble'ın LM80 ve Robotic Total Station'larıyla uyumlu hale getirmişti.

Saha elektroniklerinde büyük oyuncu olan Trimble "BIM to FIELD" konusunda da çok ciddi olduğunu gösterdi. ("BIM to FIELD" BIM'den de önemli bir konudur.)

Modelogix, Tekla, SketchUp, Accubid, ve QuickPen'i de satın almış olan Trimble'ın bir sonraki hamlesini ilgi ile bekliyorum. Görünen o ki "BIM Authoring Tool" olarak Tekla'nın yanına bir program daha gerekli.

Kişisel beklentim Sketch-Up ve ya Tekla'yı bu yöne kaydırması ya da daha cesurca bir hamle yaparak ArchiCad'i satın alması yönünde. Tabi doğru hamle tüm "BIM Authoring Tool"'lara açık olmak ve "BIM to FIELD" konusunda liderliğe oynamak olacaktır.

Programları satın almak görece kolay. Şimdi Trimble'ın önünde bu ekiplerin bir arada çalışmaları ve Suite uygulamalar üretmeleri dönemi var. Bundan sonra IFC standardını daha çok duyacakmışız gibi görünüyor.

BIM dünyası için heyecan verici zamanlar yaşıyoruz ve anlaşılan o ki mücadele daha yeni başlıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder