2012-11-28

Room Data Sheets ve BIM'in İ'siAçıkçası otomatik RDS yapan programımı yazdığımdan beridir bu konuya ilgimi kaybetmiştim. Ama nasıl olduysa RDS bir şekilde yine gündemime oturdu.

Bu aralar biraz da duygusallaştığımdan mıdır nedir anılar canlandı. İki sene önce Nikem'le Revit 2011 üzerinde RDS otomasyonu için yaptığımız denemeler geldi aklıma. Nikem'in Data Küpleri fikri her ne kadar rağbet görmemiş olsa da bence süper kolay ve bir o kadar fool-proof bir yöntemdi.
Daha sonra 64 bit dandik bir DB kurdurabilmek için ne uğraşmıştık. Sonra da boşver diyip kendimiz kurmuştuk. Nikem Revit ODBC link'i kurmuştu. Ben de verileri çekip onlarca tabloyu tek tek incelemiştim işe yarar birşey bulabilir miyiz diye.


O günlerde yazdığım kapıların üzerlerinde oldukları duvarlar hakkında bilgi tutmalarına yarayan basit bir Query örneği. Valla o dönem HOK'den öndeydik herhalde ki hızımıza yetişemeyeceklerini anlayınca dRofus'un daha ingilizce dil paketi çıkmadan ortaklık kurdular :)

İki sene gibi kısacık bir süre içerisinde bile BIM'de özellikle de Information anlamında ne kadar çok şey değişmiş ve gelişmiş. Şimdi yıl 2012, Revit 2013. RDS programımı api'a yazdım. Revit Extensible Storage o kadar şahane ki external DB kullanmadım bile.. (Nikem'e dip not. Alman Hastaneci abilerin yaptığı gibi duvarların tüm katman bilgilerinin gelmesi diye bir zorunluluk yok. Room'a teğet katmanı yakalamanın bir Trick'i var.)

O günlerde ancak hayal ettiğimiz ve ya yapabilmek için taklalar attırdığımız şeyler bugün kolaylıkla yapılabiliyor.

Neyse konu madem kısa bir süreliğine tekrar gündemimde, yeterli ilgi olursa bir dizi BIM modelden veri alma ve veri üretme otomasyonu yazısı yazabilirim.

*nikem [nee kam]:
adjective
 1) Güzel insan, iyi dost anlamında sıfat.
noun
2) Argoda "Sn. Niyazi Kemer" demek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder