2015-05-18

Revit, Navisworks, 3ds Max ve Tableau arasında veri paylaşmaBundan yaklaşık üç sene önce yaptığım bir çalışma ile ilgili şu sıralar sıkça soru gelmeye başladı.
Cevap vermeye çalışayım..

Bechtel Enka J.V.'in BIM Müdürüydüm ve Muskat UMMAN'da 650.000 m² Terminal Binasını yapıyorduk. BIM aracı olarak Revit'i kullanıyorduk ve soft / hard clash detection ve iş programı için yoğun olarak Navisworks'ten faydalanıyorduk.

Çok yetenekli 3d sanatçılarımız olmasına rağmen değişiklikleri inşaat animasyonlarına işlemek hayli uzun ve yorucu idi.

Bir çözüm bulmak için programları kurcalamaya başladım. Revit modellerini 3ds Max'e link'leyince
elemanların isimlerinde Id'lerin olduğunu fark ettim. Navisworks'ten timeliner verisini Id'leriyle birlikte export ettim ve animasyonu maxscript ile yaptım. (O zaman bir tek Baluster'lar sıkıntı çıkartıyordu. Onların iş programını en yakın/kesişen railing'den aldım)

Bir mimar olarak limitli programlama bilgim vardı ve bunu yapmak hiç kolay olmamıştı.
Evet SDK dökümanları vardı fakat sıradan birine(bana) çok az şey ifade ediyordu.
Jeremy Tammik and Saikat Bhattacharya gibi blog yazan/yardımcı olan harika adamlar vardı. Fakat problem gerçek hayatta bir an önce çözmem gereken bir sorunun baskısı altında bir de programlama ve API öğrenmem gerekmesiydi. Her düşüşü kalkmak için fırsat gören ödüllü ısrarcılığım sayesinde plug-in'imi yazmayı başarmıştım.

...
Bir sene daha önce:
BIM'in getirdiği onca olanaktan bahsediyor olmamız ve benim birkaç text parametresini başka bir parametreye yazdıramamam komik değil mi? İşte o zaman C# ve Api öğrenmeye başladım.
Daha sonra Harry Mattison'dan online dersler almaya başladım.
Tekrar işimin efendisi olmuştum. (İlla çok süper bir programcı değil..)

...
2015 görsel programlamanın yılı: DYNAMO
Etrafımızda bu kadar bilgisayar varken, bence herkes bu aletlere birşeyler yapmasını söylemeyi bilmeli.
Fakat özellikle inşaat sektöründe ne zaman kodlamaya ihtiyaç duysanız kısa süre içerisinde sonuç almanız gerekmektedir. Bu baskı altında hiç bilmediğiniz bir alana girmek ve başarmak en iyi tabiri ile risklidir.
Dynamo genel kitle için bu paradoksu kırdı. Görsel kodlama aracı ve harika bir topluluk ile daha öğrenirken sonuç alınabiliyor.
Marcello Sgambelluri'nin bloguna bir göz atın ve hemen birşeyler yapabildiğinize şahit olun!

...
Benim aracıma geri dönelim:
Timeliner verisini artık çok ender 3ds Max'te kullanıyorum. Onun yerine Material Take-Off'larda çok kullanıyorum. MTO'ları Dynamo ile Revit'ten çıkartıyorum ve Tableau'da iş programına bağlıyorum.
Videoyu seyredin ve lütfen ne düşüncelerinizi paylaşın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder