2012-05-12

Turner Innovation Series İstanbul


Turner Construction'ın Innovasyon serisi konferanslarının ilki İstanbul'da yapıldı.
10 ve 11 Mayıs'ta gerçekleşen BIM konferansına ikinci gününde katıldım.

Turner İstanbul'a Başkan ve CEO'su Mr. Nick Billotti de dahil geniş bir kadro ile gelmiş.

Toplantının Altın Sponsorları Autodesk, Synchro ve Trimble idi.

Autodesk konuşmacısı Sn. Niyazi Kemer kısa ama çok bilgilendirici bir sunum yaptı.
Şimdiye kadar gördüğüm en güzel BIM tanımlamasını hem de Türkçe olarak kendisinden duydum.

Synchro konuşmacısı Mr. Tom Dengenis Apple'ında bootcamp sorunu yaşadı. Konuşması aradan sonraya kaldığı için birebir konuşamadık. (Ben Apple kullanmayın demiyorum. Hobi olarak kullanın)
4d'den çok genel olarak bahsetti. Bu alandaki rakiplerinden farkını çok izah edemedi.

Trimble'dan Mr. Lawrence Smith Prolog'u anlattı. Aralarda kendisinden LOD500 ve eBIM için kullanmayı istediğim Laser Scan çözümleri hakkında bilgiler aldım. Sanırım yakın zamanda bu konularda BIM camiasının ilgisi Faro'dan Trimble'a doğru kayacak.

Gümüş sponsorların konuşmacıları yoktu. Bu gruptan Solibri ve özellikle iConstruct'ı görmek isterdim. iConstruct zaten workflow'umda olan ve çok sevdiğim Navisworks üzerine yazıldığı için API kullanımından farklarını incelemek isterdim.

Genel olarak konferansta gördüğüm malesef ülkemiz BIM konusunda kulağının üzerine yatıyor.
Kimse bunun sosyoteknolojik bir değişim olduğunun farkında değil. Fütüristik birşeymiş gibi düşünenler,önemli olan insanlık'çılar, kaça satılıyor bu BIMciler gibi gruplar vardı.
İyiki bi ay em le başlayan BIMwash olmadı. Onu artık hiç kaldıramıyorum..

Sanırım bu sebeple Turner konuşmacıları listedeki hiçbir konuya girmedi. IPD ve LEAN hakkında pek birşey yoktu. Açıkçası Lean for AEC konusunda Sn. Barış Lostuvalı'nın konuşmasına denk ve hatta ötesinde birtakım şeyler bekliyordum fakat hayal kırıklığına uğradım.

FM konusunda enteresan birşey oldu. Konuşmacıların Voxel sistemi diye anlattıkları şey m-six'in Veo'suydu. Pazartesi Phil Read'in tepesine çöküyorum ve BT istiyorum :)

Genel olarak BIM nedir? İşe yarar mı konusunda Turner çok açıklayıcı oldu. Zaten Mr. Nick Billotti de konuşmasında "Dünyada artık BIM'e geçip geçmemek konuşulmuyor bile. Biz dünyada bu konudan bihaber olan bölgelere anlatmak için bu seriyi yaptık" dedi.

Benim gibi kendini AU'ya gidiyormuş sanan saftiriklere göre değilmiş. (Evrene mesaj gönderildi)

Ülkemizde farkındalık yarattıkları için Turner'a teşekkür ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder