2011-07-23

Revit Delta Transfer çözümleri ve Bentley ProjectWise

Revit kullanımı ile artan dosya boyutları ve farklı coğrafi konumlardaki ofislerin daha sık bir arada çalışması eğilimi WAN ve LAN üzerinden Delta Transfer araçlarını kaçınılmaz hale getirdi.
Delta Transferi basitçe anlatmak gerekirse, iki bilgisayar arasında diyelim 10MB'lık bir dosya transferi yaptık. Daha sonra bu dosyayı açtık ve ufak bir değişiklik yapıp tekrar gönderdik. Eski sistemler böyle bir işlem için yine 10MB'lık bir transfere ihtiyaç duyarken, delta sistemler eski ve yeni dosyayı anlıyor ve sadece yapılan değişiklik kadar bilgiyi karşı taraftaki dosyaya ekliyor veya çıkarıyor.

Dropbox

Delta transfer araçlarının en popüleri ve en esneği. Hala Dropbox'unuz yoksa mutlaka alın. Benim telefonumda, tabletimde ve tüm bilgisayarlarımda olmazsa olmazım.

Avantajları:
Ücretsiz. Çok pratik. Cloud temelli. Hemen hemen her cihazı ve işletim sistemini destekliyor. Dosya ve klasör paylaşımı çok kolay.

Dezavantajları:
Central dosyalarımızı koyup her cihazımızda Local oluşturup çalışabiliriz ama aynı anda birden fazla revit kullanıcısının aynı central'da çalışmasını sağlayan teknoloji yok.


Riverbed

Donanım tabanlı optimizasyon sistemlerinin öncüsü. Kuzey Amerika'lı Mimarlık Ofislerinin en çok tercih ettiği sistem.

Avantajları:
Donanım tabanlı olduğu için diğer cihazlara hiçbir yük getirmiyor. Diğer sistemlerle entegre kullanılabiliyor. Yani ister delta transfer özelliği olsun, isterse olmasın herşeyi delta transfer sistemi haline getiriyor.  Türkiye temsilcisi var ve çok ilgili. Aynı Central dosyada birden çok kullanıcının eş zamanlı çalışmasına imkan veren teknoloji var.

Dezavantajları:
Fiyat/Performans'ı kurulucak sistem için fizibil ise hiçbir dezavantajı yok.


GlobalSCAPE WAFS

Efsane CuteFTP'nin yapımcılarından yazılım tabanlı delta transfer aracı.

Avantajları:
Aynı Central dosyada birden çok kullanıcının eş zamanlı çalışmasına imkan veren teknoloji var. Yakın zamanda ismen Revit'i desteklediğini ilan etti.

Dezavantajları:
GlobalSCAPE'e ulaşmak zor. Yazılım tabanlı olduğu için cihazlara ek yük getirebilir. Trial'ı göndermeyi becerirlerse test edip yazabilirim. Ama genel olarak camianın çekinceleri var.

Revit Server

Autodesk'in ücretsiz serverlar arası delta transfer yazılımı.

Avantajları:
Ücretsiz. Subscription Pack'ten çıkıp Revit'le birlikte dağıtılmaya başlandı.


Dezavantajları:
Kurulum için aytici gerekebilir. Sadece Revit dosyaları için kullanılabiliyor.

Bentley ProjectWise

ProjectWise bu işin Bentley'si gibi. En kapsamlı ve en entegre çözüm.


Avantajları:
ProjectWise delta transfer aracı olmanın ötesinde tam bir Project Document Management Sistemi.
Ortak çalışmaktan tutun da transmital'a herşey var. Türkiye'de desteği var. Ms Office, Autocad ve Revit'le entegre çalışabiliyor.

Dezavantajları:
Kurulum için aytici gerekebilir.

SONUÇ:
Herkes Dropbox kuruyor. Tek donanım tabanlı çözüm olan Riverbed kendi çözümlerimizi delta transfere dönüştürmek istersek alınıyor. WAFS'tan şu aralar uzak duruluyor. Revit Server kuruluyor.
Bakkal dükkanı sistemi ve karadüzenden çıkıp profesyonel ve kurumsal birşey istersek ise ProjectWise'a geçiyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder